Sports

Commonwealth Video games: Kiwis in motion on Saturday twenty ninth

It is the primary begin for the Silver Ferns to maintain their hopes of a gold medal sport alive in Birmingham on Saturday night time.

Dame Noeline’s Taurus aspect tackle Jamaica within the first semi-final at 9am native time (8pm NZT), after a 10-run defeat to England within the final pool match.

Jamaica have shocked the highest of the remainder of the pool after their upset win over Australia and it is going to be robust to shake off the Ferns, who’ve hardly ever seemed the likes of England.

Whitney Southness of New Zealand.

Matthew Impey/Photosport

Whitney Southness of New Zealand.

New Zealand ended the day with a hefty medal whole together with 41-twelve golds, with Tom Walsh main the staff to the profitable shot along with his document haul of gold in Auckland in 1990.

New Zealand’s day 9 begins with the inexperienced ball, with girls’s pair Katelyn Inch and Selina Goddard seeking to bag the bronze towards Malaysia at 7.30pm.

Senior breaststroker Keeley O’Hagan and 1500m runner Sam Tanner are each chasing medals within the race within the morning session, earlier than Gold Coast 2018 hammer throw champion Julia Ratcliffe and Nicole Bradley go for gold within the night (6am NZT) with 400m hurdler Portia Bing (6.30am) and 5000m runner George Beamish (7.10am).

Squash gold medal favorites Joelle King and Paul Coll face India at 1.15am for a spot within the combined doubles remaining, the White Ferns cricket semi-final towards Australia at 5am in entrance of seaside volleyballers Alicia Zeimann and Shaunna Polley, and boxer Uila Mau’u ue. for the semifinals advance to the gold medal matches.

The motion of the Kiwis on the ninth day of the Republic Video games, on Saturday (NZ occasions, * denotes if certified);

bowls

7.30pm: Girls’s pairs (Katelyn Inch, Selina Goddard) bronze medalist v

netball

8pm: semi remaining – Silver Ferns in Jamaica

diving

9.05pm: 3m HATS preview (Liam Stone, Frazer Tavener)

athletics

9.17pm: Girls’s excessive leap remaining (Keeley O’Hagan)

12.10am: Males’s 1500m remaining (Sam Tanner)

wrestling

9.30pm: Preliminaries, quarterfinals, semifinals and repechage – girls’s freestyle U76kg (Michelle Montacuti)Males’s weight class U57kg (Suraj Singh)Males’s weight class U74kg (Cole Hawkins)

badminton

10pm: Blended doubles quarterfinal (Oliver Leydon-Davis, Anona sir) v. Singapore

Gymnasium, rhythmic

10.22pm: The ultimate publish (Havana Hopman)

Sunday, Aug. 7

squash

1.15am: Blended doubles semifinal (Paul Coll, Joelle King) in India

wrestling

4am: Medal matches – U76kg girls’s freestyle * (Michelle Montacuti)Males’s weight class U57kg* (Suraj Singh)Males’s weight class U74kg* (Cole Hawkins)

cricket

5am: semi remaining – White Ferns v. Australia

diving

5.05am: Males’s 3m HAT remaining* (Liam Stone, Frazer Tavener)

athletics

6am: Girls’s hammer remaining (Nicholas Bradley, Julia Ratcliffe)

6.30am: Girls’s 400m hurdles remaining (Portia Bing)

7.10am: Males’s 5000m remaining (Geordie Beamish)

seaside volleyball

7am: Girls’s semifinal Alicia Zeimann, Shaunna Polley) v. Canada

boxing

8.15am: Semifinal – Males’s tremendous heavyweight 92+kg; Electrical Grass v Delectamentum Orie (England)

About the author

elondonbuzz

Leave a Comment